Sınav Kaygısıyla Baş Etmek-Aile Faktörü


Hangi yaşta olursak olalım, bir şekilde bir sınavlara hazırlanıyor oluyoruz. Hele şu zamanda sürekli bir seçme sınavı her aşamada. Sınava hazırlanan çocuklar/gençler ile birlikte bir de aileler kaygı altında. Anne-babaların kaygısı çocuklarında performans kaygısına ve akademik baskıya yol açabiliyor. Aldığı sınav sonucuyla ebeveynini memnun etmeye, ondan takdir görmeye çalışan öğrencilerle çalışıyoruz pek çok kez. Memnun edemeyişin hüsranı ve yetersizlik duygusuyla geliyorlar.

Burada anne babalara bir anılarını hatırlatmak isterim. İlk kardan adam yaptığınız o gün.. Çok heyecanlıydınız, öyle güzel bir kardan adam hayal ediyordunuz ki beklentiniz arttıkça kaygınız da artıyordu. Sabırla yuvarladığınız minik kar topu büyüyor büyüyordu, gittikçe yaklaşıyordunuz hayalinize. Nasıl da soğuktu, elleriniz donmuştu ama olsun çok güzel bir gün oluyordu. Bazen kayıp düşüyordunuz, bazen daha hırsla ilerliyordunuz. En sonunda kömürden gözleriyle, havuçtan burnuyla tamamlamıştınız. Elbet daha fazlası da olabilirdi ama bu da size yeterdi, çünkü sizindi. Ertesi gün güneş açtı ve tüm emeğinizi eritti mi? Günlerce kar dinmedi ve sapasağlam kaldı mı? Fark eder miydi? Sonuç ne olursa olsun, çok özenli bir emek vardı ortada, takdiri hak etmez miydi? Fazlasıyla hak ederdi, emeğinize, azminize, yüreğinize sağlık! Nasıl o kardan adamı binbir emekle ve özenle yaptıysak; çocuğumuz da binbir emekle bugüne yetişti, bu süreçteki gayreti yürekten bir takdiri hak ediyor.

“Sonuç ne olursa olsun, seni çabandan dolayı kutluyorum. Benim için önemli olan bu süreçteki gayretindi.”

Sınav kaygısıyla baş etmek için çocuğumuza başarı odaklı mesajlar yerine, süreçteki emeğini takdir ettiğimiz mesajlar gönderebiliriz. Nitekim onun sınavı, onun gayreti. Hem bizim sevgimiz sınav puanıyla ölçülebilir mi hiç?

One Reply to “Sınav Kaygısıyla Baş Etmek-Aile Faktörü”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir