Sahi, Sınav Kimindi?


Sorun çözücü anne !
Sorun çözücü baba  !
Yorulmadık mı? Sizin evde de tüm sorunları üstlenen biri var mı?

Çocuklar küçükken düştüklerinde “Bırak kendi kalksın, düşe kalka öğrenecek.” dediler. Haklıydılar, içimizi ferahlattılar. Gerçekten de düştükçe öğrendi yürümeyi. Ya hiç bırakmasaydınız yere, hep kucağınızda taşısaydınız? Acaba şimdiki gibi dimdik yürümeyi başarabilir miydi? Peki büyüyünce ne değişiyor, neden büyüdüklerinde de sorunlarını üstlenme sorumluluğunu onlara veremiyoruz?

Öğrenci sınavdan düşük not alıyor, tüm aile seferber not yükseltme girişiminde. Çocuk yanında dahi değilken “Hocam, sınavımız düşük gelmiş de şimdi onun için bir program hazırlayalım” diyor ebeveyn. “Tam anlayamadım, sınav kimindi?” diye soruyorum ister istemez. Bu durumu bir sorun olarak kabul ediyorsak, bu sorun kime ait? Belki de onun bir çözümü vardı, sorun çözme sürecine dahil edildi mi? Unutmayalım, çocuğun üstlenmesi gereken bir sorun olduğunda yalnızca kendisine yardımcı olma teklifinde bulunabiliriz. Sanırım ebeveynlerin edinmesi gereken en önemli becerilerden biri sorunun kime ait olduğunu ayırt edebilmek. Çocuğumuza ait olan sorunları üstlenerek hem onun gelişimini engelliyor, hem de omuzlarımıza fazladan yük alıyoruz. Biraz durup yavruların yolunu açsak?

Çocuklarımızın kendi yeterliliklerine güvenmeye çalışarak işe başlayabiliriz. İlk önce çocuğun ve anne-babanın sorumluluklarını ayırmak ve bunu fark ettirmek gerekli. Herkes kendi görevinin başına. Ders çalışmak, derslerle ve ödevlerle ilgili notlar almak, ödev ve sınavları takip etmek, okul eşyalarını hazırlamak; öğrencinin görevidir. Aileye düşen ise bu esnada çocuklarını desteklemek, okul ihtiyaçlarını karşılamak, okul ile işbirliğinde olup çocuğu ile ilgilenmek olmalıdır, onun yerine endişelenmek değil 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir