Online Terapi (Çevrimiçi Psikolojik Danışma)


Çevrim içi (online) psikolojik danışma mı yüz yüze mi?
Online terapi işe yarar mı?

5-6 yıl önce sanal iletişimde oldukça zorlandığımı çok net anımsıyorum. Yüz yüze iletişim dışında başka bir kanala direniyordum resmen, mesajlaşmak yerine görüşmek konuşmak ilk tercihim olurdu. Online terapiye hiç sıcak bakmazdım, deneyimleyene ve araştırana kadar. İlk şehir dışından danışanımla başladığımda açıkçası ben de çok şüpheliydim.  O zamandan önce bu satırları yazacağımı, online terapileri savunacağımı hayal dahi edemezdim.

Pandemi öncesinde de kullandığımız görüşme yöntemi 2020 yılıyla birlikte daha çok kullandığımız bir alan olmaya başladı. Hiç deneyimlememiş bile olsak online terapi kavramına artık daha çok aşinayız. Peki, farkı var mı? Yapılan araştırmalar sürecin etkiliğinde çevrim içi psikolojik danışmanın yüz yüze psikolojik danışmayla benzer sonuçlar verdiğini göstermektedir. Kendi deneyimlerimde de; önce yüz yüze psikolojik danışmayla başlayıp sonra online sürece geçtiğimizde ya da önce online başlayıp sonra yüz yüze ofis ortamına geçtiğimizde (her ikisini de deneyimleyen danışanlar) sürecin benzer olduğu çok anlamlı bir fark olmadığı bilgisini alıyorum. Sürecin en başından beri mecburi sebeplerle online başladığımız danışanlarımın bir kısmı yüz yüze olmayı tercih ederken bir kısmı online terapiyi daha fazla tercih etmektedir. Daha önce hiç online terapi deneyimi olmayan danışanlar, online psikolojik danışmaya karşı daha mesafeli ve şüpheli olabiliyor, bazı danışanlar da etkili olabileceğini düşünüyor. Uzun lafın kısası tercihler değişmekle birlikte sürecin, etkiliğin benzer olduğu açıkça söylenebilir.

Çevrimiçi psikolojik danışmayı neden tercih ediyoruz?

-Psikolojik danışma hizmeti almak istenilen kişi ve yer bazen çok uzakta olabiliyor. Farklı şehirlerde yaşıyor olmak, uzun arayı zorunlu kılan iş seyahatleri, taşınmalar dolayısıyla uzaklıklar… İşte o noktada İnternet, psikolojik danışman ve danışanı buluşturan eşsiz bir mekan oluyor.

-Herkes evden çıkabilecek sağlık ve imkanda olamayabilir. Kendi sağlığı evden uzaklaşmaya olanak sağlamayabilir, evde bakım verilen çocuk ya da yaşlılar olabilir. Bu durumda hizmet evinize gelmiş oluyor.

-Çevrim içi ortamda kendisini daha rahat ifade edebilen bir kimse için online terapi çok kıymetli bir alan sağlamış oluyor. Yüz yüze ortamda rahat edemeyen, çevresinde damgalanmaktan çekinen, sosyal fobisi olan danışanlarda oldukça kullanışlı olmaktadır.

-İş saatleri bir psikolojik danışma merkezine gidip eve/işe dönecek kadar elverişli olmayabilir. Zamanın hızla aktığı çağda daha da kıymetli olmaya başladı zaman. Çevrimiçi psikolojik danışmalarda saatlerin daha esnek oluşu, yolda zaman kaybetmiyor olmak bu anlamda konforlu bir süreci de beraberinde getirmektedir.

-Yapılan ödemelerde de ofis harcamaları dahil olmadığından yüz yüze görüşmelere göre daha uygun ücretler olabiliyor.

-Pandemi dönemiyle tecrübe ettiğimiz üzere evlere kapanıp hiç dışarı çıkmadığımız zamanlarda tek çaremiz çevrim içi psikolojik danışmaydı. Salgın hastalık, savaş, afetler gibi yaşam deneyimlerinde en etkili çözümü sunabilme fırsatı sağlamaktadır.

Peki, çevrim içi psikolojik danışmanın dezavantajları var mıdır?

-Psikolojik danışma sürecini kesintiye uğratabilecek internet alt yapıları bazen işimizi zorlaştırmaktadır. Donma, ses ve görüntünün eş zamanlı uyumu gibi sorunların üstesinden gelebilmek için her iki tarafından da internet kalitesinin güçlü olması gerekmektedir. Kullanılan görüşme kanalında aksaklık olması halinde alternatif bir uygulamaya geçilebilir.

-Kamera açısı ne kadar gösteriyorsa birbirimizi o kadar görebiliyoruz.

-Evde/iş yerinde psikolojik danışma alırken rahatsız edilme ihtimalini değerlendirerek uygun ortamını ayarlamak bazen danışanlar için zorlayıcı olabiliyor, bunu engellemek için danışanlar tarafından psikolojik danışma saatlerinde meşgul olduğu bilgisi verilerek yalnız ve rahat konuşabilecek bir ortamın hazırlanması gerekmektedir.

En uygun yöntem, size ve şartlara en uygun düşenidir 🙂

Psikolojik danışman olarak eğer imkan varsa yüz yüze olmayı tercih ediyorum. Bu, benim kendi kişisel tercihimdir çünkü danışanlarıma kapıyı açmayı, ofiste ağırlamayı, ofisten uğurlamayı, gözlerinin içine sıcacık bakmayı, bazen mendil uzatmayı, bazen su ikram etmeyi çok kıymetli buluyorum. İmkan yoksa başka imkan vardır diyerek teknolojinin kapısında linklerle, arama/kapama tuşlarıyla, kamerayla, benzer bağı kurmaya çalışıyor ve online sürecin etkililiğini, kolay ve konforlu erişimi mutlulukla takip ediyorum.

Son olarak, çevrim içi psikolojik danışma hizmeti almak isteyen danışanlar için dipnot;  süreç başlamadan önce yerince bilgilendirilmiş olduğunuzdan, onamınızın alındığından, şüphelerinize dair soruların yanıtlandığından emin olunuz. Hizmet aldığınız uzmanın mesleki bilgilerinin doğruluğunu sorabilirsiniz, lütfen sorunuz.

Uzmanlar için kaynak önerisi:

Psikolojik Danışmada Yeni Açılımlar ve Çevrimiçi Psikolojik Danışma Uygulayıcılar İçin El Kitabı/Editör: Şerife Gonca Zeren

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir