Mahremiyet Eğitimi

Mahremiyet kavramı kelime anlamı olarak gizlilik anlamına gelmekle birlikte çok genel kullanımda olan bir kavramdır. Mahremiyet eğitimi ise, çocuğun kendi bedenin dokunulmazlığını algılaması, özel alanlarının ve kişisel sınırlarının farkına varması için verilen eğitimdir. En temelinde bir sınırlar eğitimidir, içerisinde cinsel bilgileri de yaş düzeyine uygun şekilde barındırır.

Mahremiyet kişilik gelişimiyle ilintili olarak, çocuğun doğumuyla hatta anne karnındayken bile başladığı söylenebilir. En kritik dönem tuvalet eğitiminin verildiği 1.5-3 yaşlarıdır. Bu dönemde mahremiyet algısı gelişmeye başlar, bu zaman itibariyle mahremiyet eğitimi verilebilir. Mahremiyet eğitimi her eğitimde olduğu gibi ilk önce ailede başlar, ilk sorumluluk aileye aittir. 

Mahremiyet eğitimi,
– çocuğun duygularının farkına varmasına, düzenleyebilmesine, hayır deme becerisine katkı sağlar. Hayır deme becerisiyle özgüven gelişimi desteklenir, istismarcı kimselerden korumaya katkı sağlar.
 -vicdan gelişimini destekler,kendinin ve diğerlerinin özel hayatına saygı duyması gerektiğini kavramasına yardımcı olur.
-yaşa göre gerekli cinsel bilgileri içerdiğinden cinselliği anlamasına yardımcı olur. Cinsel suçların artmasında mahremiyet algısının zayıflamasının etkili olduğu pek çok çalışma tarafından ifade edilmektedir.

 

Mahremiyet Eğitiminde Ana Unsurlar:

-Kişisel Fiziksel Sınır Tanımlaması

 Çocuklara şu şekilde anlatılabilir ve göstermeleri sağlanabilir: İki kolumu açarak kendi etrafımda çizdiğim daire benim kişisel alanımdır. Benim iznim olmadan kimse bana bu sınırdan daha fazla yaklaşamaz.

-Özel Bölgeler Tanımlaması

Çocuklara şu şekilde anlatılabilir ve bir maket/görselden destek alınabilir: Bedenimde özel bölgelerim vardır (dudaklar, göğüs, bacak arası ve popo). İç çamaşırımı giydiğimde kapanan bölgelerdir. Kimse dokunamaz, öpemez. 

-Anne- baba banyo yaptırabilir, doktorlar muayene edebilir. Ben izin vermeden kimse bu sınıra giremez. 

-İyi ve kötü dokunuş arasındaki farkları anlamasına yardımcı olun.

-Çocukların özel alanlarına saygı bu eğitim baştan sona anlatılmadan önce başlamalıdır. Kıyafetleri ulu orta değiştirilmemeli, bez değişimi için de kimsenin olmadığı bir odaya götürülmelidir. 

-Çocuğun odasına girerken kapı tıklanarak model olunmalıdır. Başkalarından beklediğimiz hassasiyeti önce kendimiz göstermeliyiz. Tuvalette ve banyoda da tıklayalım, çocuk ihtiyaç duymadıkça girmeyelim.

-Çocuğun cinsel organları sevgi objesi olarak dillendirilmemelidir. (Umarım bu cümleyi yüksek sesle söylemişim gibi yazabilmişimdir)

-Çocuğa hitap şekli, dokunuş ve konuşmalar çok önemlidir. Aşkım vb hitaplarda bulunmak yerine söyleyebileceğiniz çok güzel kelimeleri tercih edebilirsiniz.

-Tuvalette tuvalet eğitiminden sonra yavaş yavaş çocuğun yalnız kalması desteklenmelidir, o zamanda oranın kendisi için özel alan olduğu için girmediği vurgusu yapılabilir. Yaklaşık 4 yaşında bir çocuk tuvalet eğitimini tamamlayacak olgunluktadır.  Çocuk, kendi tuvalet temizliğini yapması noktasında cesaretlendirilmelidir.

-Banyo yaptırırken iç çamaşırlarının bulunmasına özen gösterin. Yıkarken özellikle bakmamaya gayret edin, özel alanlarına saygı duyduğunuzu hissettirin ve gösterin. Yaklaşık 7 yaş itibariyle tek başına banyo yapabilecek olgunluğa ulaşır bu noktada cesaretlendirin.

-Çocukların yatakları 2 yaş itibariyle anne baba odasından ayrılması gerekir, bu noktada uzman desteği alınabilir. Birlikte aynı yatakta yatan kardeşler 4-5 yaşlarında yataklar ayrılmalıdır. Kız ve erkek kardeşlerin yatak odaları mümkünse 7 yaş itibariyle ayrılmalıdır.

-İzledikleri içeriklerin takip ediliyor olması hem mahremiyet eğitimi açısından hem sosyoduygusal gelişim açısından oldukça önemlidir.

-Çocukların cinsellikle ilgili sorularına, sordukları kadarıyla meraklarını giderecek doğru somut açıklamalarla cevap verin.

-Çocuklar susmaz, susmasınlar, bağırsınlar, seslerinin çıkması için yardım edelim. Onların sınırlarına girmeye çalışan biri olduğunda bağırmaları için yüreklendirin, koşarak anne babanın, ailenin, okulda öğretmenlerin yanına gelmesi gerektiğini ifade edin. Polisleri tanıtın, polisten yardım alınabileceğini öğretin. Kalabalık ortamlarda sizlerin gözetiminde oynayabileceğini söyleyin bunun da bir sınır olduğunu kavramasını sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir