Kitap Önerisi: Mutsuz Olmak-Bir Yüreklendirme


Mutsuz olmak da kıymetli. Bir miktar da ihtiyaç olduğu söylenir. 

Gerçekten. Hem mutsuzluk varsa, bu mutluluğun da var olduğunu göstermez mi? “İnsan olmanın bir imkanı” olarak mutsuzluğu tanımlayan bu kitap kahramanca yaşanan bir hayat için mutsuzlukla baş etmenin ve mutsuzluğa dayanmanın önemini hatırlatıyor: “Asıl büyük yaşam becerisi, talihin gölgeli yanında lazımdır insana; gökten bahtsızlık yağarken, herhangi bir şeyi kabullenmek zor geldiğinde.”Mutsuzluğa/keyifsizliğe alan sağladığımızda bir nevi mutluluğu dinlenmeye almış gibi oluruz. En yoğun mutluluğu hatırlar mısınız? O an muhtemelen bir acının dindiği andır. Acılarla karşılaşmayacağımızı iddia edemeyiz. Bu acıları anlamlandırma biçimine müdahale edebiliriz belki, olumlu düşün demek değildir bu. Saklı olan anlamı bulabilme çabası.

Mutluluk elbette önemsiz değil, daha önemli olan “anlam”. Bu kitap tam olarak zihnimizi bu fikirle meşgul ediyor. Talihsiz tesadüflerde, talihsizlik vakalarda ve kazalarda keşfedilebilecek saklı bir anlamın var olabileceğine.. Yazar diyor ki: “Anlatılabilen her şey, anlam kaynağıdır.”

Kitap kısa, oldukça akıcı ve sorgulayıcı. Kitabın her cümlesi, altı çizilip motto yapılacak kadar derin ve kıymetli. Son sözle sonlandırıyorum yazıyı:

“Hayatın anlamını kesintisiz yaşam sevincinde aradığımız oranda hayal kırıklığı büyük olur. … Her ateş söner bir noktada, o zaman yapacağınız tek şey külleri karıştırıp yakılabilir bir şeyler bulmaya çalışmaktır.”

Zamanları değiştiren de kendini değiştiren insandır.

Ölmeyi tercih etmek yaşama sanatının bie seçeneğidir.

Bizi yaşama kararlılığına sevk eden ölüm meselesidir.

Ruh: içinde insanı yaşatan enerjilerin barındığı uzam.

Ruh: bitimli, ölümlü hayatın içinden sonsuzluğa ve ölümsüzlüğe kurulan köprünün uhrevi veya tamamen gayrı maddi malzemesidir.

Fakat bu dünya, cennet olmaya inatla direnir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir