Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili

 

Yazar Gary Chapman öncelikle Beş Sevgi Dili isimle bir kitap yayınlıyor, o kitapla çiftlerin birbirinin sevgi dilini keşfetmelerini sağlayarak aralarındaki ilişkiyi güçlendirecek pratikler sunuyor, çocuklar için de bir kitap talepleri olmaya başlayınca Dr. Ross Campbell ile birlikte bu kitabı kaleme alıyorlar. Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili kitabı çocuklar özelinde yazılmış ve çocukla ilişki kuran herkese hitap edecek şekilde düzenlenmiştir. 

Çocuklarımızı seviyoruz kabul, peki bunu nasıl ifade ediyoruz? Kitap içerisinde çocuğa ve sevgiye dair pek çok noktaya değiniliyor. Bu yazıda sevgi dillerini kısaca özetleyeceğiz. Çocukların bir yada birkaç baskın dili olabilir. İfade edilen sevgi dili çocuğun ihtiyacına yönelik olursa, çok daha güçlü bir ilişki kurulabilir. Bahsi geçen diller, çocuktaki baskın yönü ifade eder. Tek bir sevgi dilini keşfedip sadece ve sürekli buna göre davranmaktan bahsetmiyoruz. Elbette her şekilde sevelim, sevgimizi gösterelim. Çocuğumuzu tanıdıkça onun baskın yönünde davrandığımızda ilişkimizin daha da sağlıklı şekilde ilerlediğini göreceğiz.


Kısaca sevgi dilleri:

Fiziksel Temas: Bazı çocuklar temas edilmekten hoşlanmazken pek çok çocuk için de oldukça önemlidir. 

Olumlama Cümleleri: Takdir eden, öven, cesaretlendiren, destekleyen sevgi cümleleriyle gurur ifademizi bildirmek. Çocuk ya da yetişkin her yaştan insanın takdir edilmeye ve övülmeye ihtiyacı var. Bu övgüyü zamanında gerçekleştirebilirsek, daha büyük işler başarmasına yardımcı olabiliriz.

Nitelikli Zaman: Kaç saat vakit geçirdiğimiz değil, ne kadar verimli geçirdiğimizdir zamanı kaliteli kılan. O anda, tüm dikkatini vererek, tamamen çocuğa odaklanarak, başka bir şeyle ilgilenmeyerek, göz teması kurarak onu dinlemek ve beden dilini gözlemek zamanı nitelikli kılacaktır.

Hediye/Armağan Vermek: Bundan kasıt çocuğu ödüle boğmak değildir. Takdiri bir armağanla taçlandırmaktan bahsediyoruz

Hizmet Eylemi: Yaşa uygun bakım vermek ve hoşlandığı şeyleri yapmak, eylemsel faaliyetleri çocuk için sunmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir