Çocukların Cinsel Sorularını Yanıtlamak

Ben Nasıl Doğdum?
Bebekler Dünyaya Nasıl Gelir?

Belki de pek çoğumuz korktuğu sorular, konuşmaktan kaçındığımız noktalar. Evet, çocuklara cinsel bilgiler nasıl verilir; biraz bu konuda konuşalım.

Her şeyden önce cinsellik üzerine konuşmaya bizim gerçekten hazır olmamız gerekir. Çocuklar sorar ve sorduğuna tatmin edici yanıt alamazsa başka kişilere sormaya devam eder, günümüz çağında da internet kendilerini kucaklar. Bizler yanıtlarken sadece sorduğu kadarını anlatıyorken internetten merak etmediklerini öğreniyor, yaşının üstünde bilgiler ediniyor olabilir. O yüzden biraz cesaretle anlatabilirsiniz!

Bu konular, mahremiyet eğitimi ile paraleldir; lütfen mahremiyet eğitimi yazısına da göz atın!

Çocuklar ilk yıllarında bedenini tanımaya ve isimlendirmeye çalışır. Cinsel organları öğretirken nasıl ifadeler kullandığınıza dikkat edin bakalım. Alışkanlığınızın aksine bilimsel isimlerini kullanmaya davet ediyoruz. Penis ve vulva ifadelerini rahatlıkla kullanabilirsiniz, bu ayıp ya da günah değildir. 

Doğumla ilgili sorular daha çok okul öncesi dönemde başlar 4-5 yaşlarında duymaya başlarız. Bu dönemde çocuklar kız/erkek olarak cinsiyetleri ayırt edebilir. Kendini ve diğerleri cinsiyete göre değerlendirmesi normaldir, toplumsal cinsiyet rollerini bu yaşlarda öğrenmeye başlarlar. Detaylı olarak cinsel bilgiler bilmez ve merak etmezler, çizimleri ya da oyunlarında aşırılık fark ettiğinizde dikkatli olmanız gerekir. Cinsel organı açıkça çizmek, bu yaş için normal şartlarda mümkün değildir. Cinsel organın açık çizimi,  taciz resmi ya da taciz oyunlarında durmak gerekir. Bu çocuğun istismar edildiğinin sinyali olabilir, fark edilir edilmez bir uzmanla görüşülmelidir. Ben nasıl doğdum diye sorduğunda bunu bir kitap eşliğinde anlatabilirsiniz, ya da detaysız resimlerle şöyle diyebilirsiniz: bazı insanlarda sperm bazı insanlarda da yumurta vardır. Bu sperm ve yumurtalar birleşip annenin karnının altında rahim diye bi kesenin içine yerleşir. O hücre annenin rahminde büyür büyür doğmaya hazır hale gelince de keseden dışarı çıkar. Çoğunlukla daha fazlasını merak etmezler. Resimli kitaplar meraklarını giderecektir. Öneri kitap: Hoşgeldim/Rayka Kumru

İlkokul döneminde ise aşırı detaya girmeden sorduğu kadarını yanıtlamak gerekiyor. Burada işimiz daha kolay, okuma yazma bildiği için insan vücudunu anlatan resimli kitaplardan faydalanabiliriz. Öneri kitap: İnsan Vücudu Tiyatrosu/Maris Wicks. Bu kitapta hem üreme sistemi ile ilgili bilgiler bulacak hem vücudun geri kalanı ile ilgili bilgiler edinebilecek. Pek çok çocuğun keyifle okuduğu bir kitap. Her yaş döneminde önemli olduğu gibi bu yaşta da mahremiyet eğitimi çok önem arz etmektedir.

Ortaokul döneminde artık ergenliğe girmeye başlamasıyla birlikte çocuğa ergenlik dönemi fiziksel ve duygusal değişimlerden bahsetmeli, korkmadan farkında olarak büyümelerini sağlamalıyız. Pek çok kısmı okulda öğrensin diye bıraktığımızda bazı öğrenmeler için geç olabilir. Cesaretimizi toplayıp bizim de konuşmaya başlamamız gerekir. Ergenlik dönemi hakkında bilgilenmenin, sağlıklı cinsel bilgiler edinmenin; çocukların bedenlerinin farkına varmalarını, kendilerini tanımalarını ve bedenlerini korumalarını sağladığını biliyoruz. Sanılanın aksine cinsel bilgileri biliyor olmak erken yaşta cinsel deneyimler yaşamasının önüne geçer ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilinçlenmeyi sağlar. Yine yaşına uygun kitap ve ortaokul dersi için hazırlanan ders içerikli videolardan faydalanabilirsiniz.

Mahremiyet eğitimi ile ilgili yazıya göz atmayı unutmayın!

Önerilen Kitaplar:
Hoşgeldim/Rayka Kumru
İnsan Vücudu Tiyatrosu/Maris Wicks

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir